Gimnazjum w Radwanicach

  • Drukuj

Dyrektor Szkoły
Stanisława Trzeszcz

Kontakt:
Gimnazjum
ul. Sportowa 10
59-160 Radwanice

tel/fax 76-831-19-11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

URL : www.gimnazjum.radwanice.pl

W 1999 roku nastąpiła reforma oświaty, skutkiem której było utworzenie nowego typu szkoły-gimnazjum. Trudne warunki lokalowe szkół w gminie Radwanice spowodowały, że zaistniała konieczność wybudowania nowej szkoły, która powstała dzięki inicjatywie nauczycieli i władz lokalnych. Był to bardzo ważny i bardzo twórczy etap w historii oświaty gminnej, którego celem było utworzenie szkoły przyjaznej uczniom i rodzicom, szkoły twórczej, wspierającej rozwój swoich wychowanków.
Najpierw funkcjonowało Gimnazjum, a potem Zespół Szkół - Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące i Liceum Wieczorowe dla Dorosłych pod nazwą Samorządowe Centrum Edukacji im.Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Dyrektorem szkoły od początku jej utworzenia  była pani Anna Stańczak. W latach 2011-2014 dyrektorem zespołu szkół był pan Andrzej Wieczorek, a od roku 2014 pani Stanisława Trzeszcz.
Od września 2014 roku szkoła funkcjonuje jako samodzielne Gimnazjum, które kontynuuje tradycje wypracowane w poprzednich latach.
Tradycją Gimnazjum jest Święto Szkoły i Pasowanie uczniów klas pierwszych, Gala Talentów, udział w obchodach rocznicy odkrycia złóż miedzi w Sieroszowicach, Szkolna Wigilia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Święto Niepodległości, w którym uczestniczą, z inicjatywy pani dyrektor Stanisławy Trzeszcz, przedstawiciele Stowarzyszenia Związku Sybiraków.
W ramach programu edukacji kulturalnej w szkole realizowane są różnorodne projekty o szerokim zasięgu - plastyczne, czytelnicze, muzyczne, językowe. W szkole odbywają się koncerty Filharmonii. Organizowane są  wyjazdy do Opery, na spektakle Narodowego Teatru Edukacji. Tradycją szkoły jest też uczestnictwo w Festiwalu Nauki we Wrocławiu i w projektach o charakterze empirycznym i matematycznym.
Szkoła współpracuje z różnymi instytucjami, bardzo prężnie działa Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski oraz Klub Wolontariatu. Cała społeczność szkolna aktywnie angażuje się w akcje charytatywne.
Od 2015 roku w budynku szkoły znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna, której pracownicy współuczestniczą w realizacji projektu czytelniczego. Bardzo dobrze układa się też współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Wyrazem tego jest m.in. realizowany w roku szkolnym 2015/2016 projekt filmowy.
Jednym z priorytetowych zadań szkoły jest przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego, które realizujemy poprzez przeprowadzanie egzaminów próbnych oraz licznych zajęć przygotowujących do egzaminu. Nowoczesny system nauczania, nacisk na naukę języków obcych, szeroka gama zajęć pozalekcyjnych, życzliwa i ciepła atmosfera umożliwiają naszym uczniom wszechstronną edukację, troskliwe wychowanie oraz rozwój i kształtowanie własnej osobowości.
W szkole istnieje Program Wspierania Uzdolnień opracowany przez Radę Pedagogiczną, którego jedną z form realizacji jest udział uczniów w konkursach. Najważniejszym z nich jest zDolny Ślązak Gimnazjalista, w którym nasi uczniowie  co roku biorą udział. Chcemy, aby nasi wychowankowie byli jednostkami wyjątkowymi, otwartymi na świat i innych ludzi, umiejącymi znaleźć swoje miejsce we współczesnych realiach. Każdy uczeń jest dla nas, nauczycieli i pracowników Gimnazjum jednakowo ważny, każdemu pragniemy pomóc w osiągnięciu sukcesu.