Załóż profil zaufany

  • Drukuj

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Potrzebujesz profilu zaufanego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.


Czym jest profil zaufany ?


Profil zaufany to zbiór informacji o użytkowniku. Wprowadzone dane są weryfikowane. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany, jest wiarygodna — nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt — poza właścicielem — nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać. Za pomocą profilu zaufanego potwierdza się swoją tożsamość w Internecie i można podpisywać elektronicznie dokumenty — np. przy składaniu wniosku przez Internet, nie trzeba go drukować i podpisywać. Wystarczy podpisać go profilem zaufanym.

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:


1.    Przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander Consumer Bank, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo. Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy - kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: potwierdź operację bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

2.    Przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.

Krok 3: po założeniu Profilu w Internecie należy odwiedzić Punkt Potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku.


W Urzędzie Gminy w Radwanicach możemy potwierdzać profil zaufany. Punkt potwierdzający mieści się na parterze w pok. nr 1. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status profilu zaufanego. Profil Zaufany (eGO) jest ważny przez 3 lata, przy czym można go przedłużyć przez ePUAP.Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi:  

•    Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — na przykład złożymy tu wniosek o dowód osobisty, uzyskamy odpisy aktów, zgłosimy urodzenie dziecka, rozliczymy podatki, pobierzemy zaświadczenie o niekaralności, złożymy wniosek o kartę EKUZ,
•    Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) —np. możemy umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie,
•    Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — np. możemy założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.