Herb

Herb Gminy Radwanice utworzony został na podstawie Uchwały Rady Gminy Nr XXIX/137/98 z dnia 30 marca 1998r.
W błękitnym polu tarczy, typu późnogotyckiego umieszczony jest zwrócony w lewo srebrny pelikan z uniesionymi skrzydłami, lekko rozsuniętymi i z mocno, wężowo wygiętą szyją. Głowę z wielkim dziobem kieruje ku piersi. Ogon mocno wysunięty ku tyłowi w lewo. Ptak mocno stoi na łapach, ukształtowanych w płetwy, które podobnie jak dziób są barwy czerwonej. Końce pazurów (szponów) są złote w czarnym obrysie. Pod piersią pelikana znajduje się troje małych piskląt w kolorze srebrnym z czarnym obrysem z głowami skierowanymi ku górze. Ptaki umieszczone są w środku sierpowo wygiętego półksiężyca barwy złota, znajdującego się w dole pola tarczy. Z rozrywanej dziobem piersi ptaka kapią na pisklęta czerwone krople krwi.


Podstawa herbu została ustalona na sesji Rady Gminy w dniu 10 luty 1998r. Rada Gminy przyjęła do ukształtowania herbu Gminy pieczęcie należące do Andrzejowa ( dziś Przesiecznej). Herb rodu Temritz’ów – półksiężyc z gwiazdą – nasunął ukształtowanie godła- osadzenie pelikana. Sierpowo wygięty półksiężyc stanowi jego gniazdo.
Pelikan to ptak pojawiający się już w sztuce staroegipskiej. Antyczna tradycja głosi,
że pelikany machając skrzydłami usiłują ratować swe pisklęta w gnieździe od wykurzenia dymem przez myśliwych i same przy tym giną. Inna legenda głosi, że rozdzierając własną pierś, swoją krwią karmią głodne pisklęta, co symbolizuje gotowość poniesienia ofiar dla najbliższych, oddanie społeczeństwu. Jest to symbol niewinności oraz troski.

Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14