Łagoszów Wielki

Liczba ludności wsi wynosi 393 osoby (stan na 31.12.2015r.) Niem. Nazwa wsi to Groß Logiach. Przymiotnik Wielki (Gross) w nazwie miejscowości pojawił się po założeniu drugiego Łagoszowa (Klein Logisch). Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1305.  W tym okresie zaczęło się osadnictwo. Struktura historycznej zabudowy wsi wskazuje na założenie słowiańskie z zagrodami skupionymi wokół kościoła. Z tego rdzenia wieś rozrastała się w obydwu kierunkach tworząc strukturę ulicówki. W XIV-XV w. wieś należała prawdopodobnie do księstwa głogowskiego. W XVII-XVIII w. dobra Großlogisch wraz z Wiesau (wschodnia część Radwanic) były w posiadaniu rodziny von Nostitz (w 1664 r. Hans Nickel von Nostitz ufundował dla łagoszowskiego kościoła kielich i naczynie na hostię). W 1791 r. Łagoszów Wielki należał do landrata von Sydow. We wsi znajdowały się m. in. szkoła, karczma, wiatrak, młyn oraz trzy folwarki. Po zniesieniu poddaństwa chłopów (1807) powstawały sklepy i zakłady usługowe. W początkach XX w funkcjonowały placówki bankowe, lekarz, straż pożarna, placówka pocztowa. Funkcjonowała również cegielnia, tartak oraz warzono piwo: w latach 1880-1919 istniał browar („Brauerei Theodor Pohl”, następnie „Brauerei Ad. Zimmerling”). W 1938 r. wieś włączono do gminy Wiesau.  Do sołectwa Łagoszów Wielki przynależy przysiółek Dobromil – liczba osób wynosi 84 osoby (stan na 31.12.2015r.) Obręb geodezyjny Łagoszów Wielki (nr obrębu 07) obejmujący również Dobromil wynosi 965,73 ha.
W Łagoszowie Wielkim znajduje się Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Michała Archanioła. Wokół pięknego XV wiecznego kościoła zachował się dawny cmentarz z kaplicą, otoczony murem z ostrołuczną, ceglaną bramą. W roku 1947 założono Ochotniczą Straż Pożarną, która w roku 2017 obchodzić będzie swoje 70-lecie. W 1964 roku w ramach konkursu „Czyny społeczne na 25-lecie PRL” mieszkańcy wsi wykonali: budowę remizy strażackiej, instalację oświetlenia ulicznego oraz remont drogi i poboczy. Ich znaczne działania i zaangażowanie w rozwój wsi powiat (głogowski) zgłosił do nagrody krajowej.


Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14