Gminna Biblioteka Publiczna

Kierownik biblioteki
Katarzyna Burzyńska

Gminna Biblioteka Publiczna w Radwanicach (działająca przy ZSP w Radwanicach) 
ul. Sportowa 10
59-160 Radwanice
tel. 76-831-14-82

Godziny otwarcia :
Poniedziałek: 08:00 – 16:00
Wtorek: 08:00 – 16:00
Środa: prace wewnętrzne
Czwartek: 08:00 – 16:00
Piątek: 08:00 – 16:00


Punkt biblioteczny w Sieroszowicach
Sieroszowice 18
59-160 Radwanice
tel. 76-831-19-63

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 13:00 – 15:30
Środa: 13:00 – 15:30


 


HISTORIA I DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI

Gminna Biblioteka Publiczna w Radwanicach prowadzi swoją działalność już 67 lat . Została założona w czerwcu 1949 roku. Liczyła wtedy zaledwie 630 książek, a na koniec roku zarejestrowano 49 czytelników. W tym krótkim okresie w latach 1949 - 954 zmieniło się , aż dziewięciu kierowników:
Henryk Balcerzak, Janina Król, Julia Żyta, Tadeusz Kozłowski, Halina Romaniuku, Barbara Kaczmarewicz, Leokadia Bródka, Jadwiga Kowalczyk i Anna Nowaczyk.
Dopiero w listopadzie 1954 roku, biblioteka znalazła swojego opiekuna w osobie Pani Krystyny Kantek. Biblioteka zaczęła nabierać swojego znaczenia, zarówno w gminie, powiecie jak i województwie, a książka docierała do każdego zakątka gminy. Już w 1955 roku, powstała pierwsza filia biblioteczna we wsi Buczyna, kierownikiem została Roża Śnioszek, obecnie jest Mieczysława Bilińska. W  1961 roku, powstała druga  filia we wsi Sieroszowice pierwszym kierownikiem została Helena Olejniczak, obecnie jest Barbara Szymczak. Obie funkcjonują do dziś.

Pani Krystyna Kantek z wielkim zaangażowaniem pełniła funkcję kierowniczą blisko 30lat. Po niej stanowisko objęła Pani Jadwiga Kantek, która z wielką starannością kontynuowała dzieło poprzedniczki, promując czytelnictwo, książkę, organizując kiermasze książek, wystawy tematyczne, konkursy czytelnicze oraz spotkania autorskie.
W latach 1985 -1989 funkcję kierownika w zastępstwie pełniła Pani Elżbieta Jarosz. To za jej kadencji w 1985 roku władze gminy podjęły decyzję o utworzeniu nowego lokalu dla potrzeb Biblioteki Gminnej przy ul. Szkolnej 5. Dnia 24 lipca 1986roku z udziałem władz gminnych i wojewódzkich, dokonano uroczystego wmurowania „Kamienia Węgielnego”.  Dnia 11 lutego 1988 roku, odbyło się oficjalne otwarcie obiektu, przestrzennego, estetycznego, spełniającego wszelkie wymogi biblioteki. W roku 2006, przeprowadzono generalny remont placówki. Wykonano szereg prac remontowo – budowlanych  ( ocieplono budynek , wykonano elewację na zewnątrz, naprawiono dach, wymieniono okna, drzwi i podłogi, założono ogrzewanie gazowe).
Po modernizacji wewnątrz budynku, utworzono Salkę Kultury, z przeznaczeniem na wszelkie spotkania, imprezy organizowane z myślą o społeczności gminy.
Po odejściu Pani Jadwigi Kantek na emeryturę w roku 2008, stanowisko kierownicze objęła Pani Katarzyna Burzyńska, które obecnie pełni.
Od 1 września 2015r. Gmina Biblioteka Publiczna w Radwanicach znajduje się w obiekcie Gimnazjum  w Radwanicach przy ulicy Sportowej 10.
Z upływem lat wraz z ciągłym rozwojem gminy, postępem techniki i napływającą z zewnątrz ludnością, zmieniła się również rola i znaczenie  biblioteki w środowisku. Biblioteka poza rozpowszechnianiem książki i czytelnictwa, udzielaniem informacji, ściśle współpracuje z instytucjami działającymi na terenie gminy, organizuje różne wydarzenia kulturalne na rzecz społeczności gminy Radwanice. Przy wsparciu Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach, biblioteka ma możliwość organizowania spotkań autorskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Co roku zapraszani są znani
i lubiani pisarze. Każde spotkanie autorskie poprzedzone jest działaniami promującymi autorów oraz czytelnictwo, przebiega to w formie konkursów czytelniczych, recytatorskich i plastycznych.  Na dzień dzisiejszy biblioteki gminy Radwanice obsługują rocznie ok. 900 czytelników, księgozbiór wynosi ponad 24 tys. książek ( są to bajki, powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz literatura popularno-naukowa z różnych dziedzin życia). Biblioteka  umożliwia wszystkim mieszkańcom gminy, bezpłatny dostęp do Internetu. Zarówno dorośli, dzieci oraz ucząca się młodzież, mają możliwość uzyskania szybkiej, wyczerpującej informacji na dany temat, zgodnie z zapotrzebowaniem lub zainteresowaniem.
Działalność i funkcjonowanie placówek bibliotecznych możliwa jest dzięki dotacji podmiotowej z budżetu Urzędu Gminy. Poza stałą dotacją podmiotową, biblioteka pozyskuje dodatkowe środki finansowe od 2009 r udało się nam pozyskać dla biblioteki 94.500,00 dodatkowych środków,  uczestnicząc w programach skierowanych dla bibliotek.


Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14