Parafia Prawosławna pw. św. Dymitra w Buczynie

Cerkiew w Buczynie

Parafia powstała jesienią 1947 r. w związku z przesiedleniami mieszkańców Łemkowszczyzny w ramach Akcji „Wisła”. Pierwsze nabożeństwo w Buczynie zostało odprawione w prywatnym mieszkaniu jesienią 1947 roku. W 1948 wspólnota pozyskała po ewangelicki kościół w Buczynie, który w ciągu kolejnych 6 lat całkowicie odrestaurowano i dostosowano do potrzeb liturgii prawosławnej. Do tego czasu nabożeństwa odprawiano w prywatnym domu w Drożynie, a później w budynku szkolnym w Łagoszowie Wielkim. Parafia początkowo wchodziła w skład dekanatu Wrocław (który w 1951 został włączony do nowo utworzonej diecezji wrocławsko-szczecińskiej); od 1958 r. należy do dekanatu Zielona Góra. W latach 70. XX w. dokonano gruntownego remontu cerkwi, a w latach  1988–1989 obok świątyni wzniesiono dzwonnicę. W roku 2009 położono nową posadzkę z granitu.

Posługę pasterską w parafii sprawuje:
Ks. Jerzy Omelianiuk
 
Terytorium parafii:
Buczyna, Dobromil, Kłębanowice, Łagoszów Wielki, Nową Kuźnię, Nowy Dwór i Radwanice.
Kontakt:
Parafia Prawosławna w Buczynie pw. Świętego Dymitra Sołuńskiego
Buczyna 48
59-160 Radwanice
tel: +48 (76) 8311 54

URL : http://www.buczyna.cerkiew.pl/

email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14