Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie

Kościół w Jakubowie

Parafia znajduje się na terenie gminy Radwanice natomiast obejmuje tereny takich gmin jak: Radwanice, Żukowice i Jerzmanowa. Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła i parafii pochodzą z 991 roku. Nieopodal wsi wypływa źródełko św. Jakuba (znane od XII wieku) od jego imienia pochodzi nazwa miejscowości, parafii i gotyckiego kościoła. W okresie reformacji w 1571 roku kościół został przejęty przez protestantów. Podczas wojny trzydziestoletniej został splądrowany i ograbiony przez wojska szwedzkie. Po włączeniu Śląska do państwa pruskiego z dominującym protestantyzmem parafia katolicka przestała istnieć na około sto lat. Odrodzenie nastąpiło w połowie XIX wieku.
Od czerwca 2007r. ówczesny biskup zielonogórsko - gorzowski Adam Dyczkowski ustanowił w Jakubowie pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Jakuba Starszego.
Ostatnimi czasy kościół w Jakubowie otrzymał nowe pokrycie dachowe oraz odrestaurowano główny ołtarz z wizerunkiem św Jakuba. Dokonano również renowacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompei oraz antepedium ołtarza posoborowego. W kościele zobaczyć można min. XIV-wieczne freski odkryte za głównym ołtarzem, oraz stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez więźniów Zakładu Karnego w Głogowie.
W Jakubowie znajdują się również relikwie świętych i błogosławionych tj. - św. Jakuba - św. Stanisława Biskupa Męczennika - św. Faustyny Kowalskiej - św. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - bł. Jana Pawła II - bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Posługę pasterską w parafii sprawują:
Proboszcz - ks. Stanisław Czerwiński
Wikariusz - ks. Stanisław Dereń
 
Kościoły filialne:
•    Kurowice - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
•    Nielubia - Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej i Kościół pw. św. Michała Archanioła
•    Wierzchowice - Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej


Terytorium parafii:

Jakubów, Borów, Bukwica, Dankowice, Drożów, Drożyna, Kurowice, Łagoszów Mały, Maniów, Modła, Nielubia, Przesieczna, Wierzchowice, Zabłocie
Kontakt:
Sanktuarium i parafia św. Jakuba Starszego Apostoła
Jakubów 34
59 - 160 Radwanice
tel.: (76) 831-22-70


Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14