Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1376 r. Pierwotny kościół w Łagoszowie Wielkim pochodził prawdopodobnie z XV w.  W I poł. XVI w. trafił w ręce luteranów, którzy dokonali jego gruntownej przebudowy. Po zakończeniu zatargów religijnych, kościół oddano w ręce katolików (10.01.1654 r.) w tym czasie włączono do parafii wsie: Sieroszowice i Buczynę. Dotychczasowy wygląd kościoła jest efektem jego przebudowy mającej miejsce w roku 1663. Kościół zbudowany został z kamienia polnego i cegły, jego wnętrze stanowi styl barokowy. W pobliżu głównego ołtarza znajduje się piękna renesansowa chrzcielnica. Przy wschodniej ścianie muru kościelnego dobudowana jest kaplica Św. Jana Nepomucena. W roku 1917 na cele wojenne z kościoła zabrano część dzwonów. Dziś znajduje się tam tylko jeden z roku 1590. W czasie II wojny światowej kościół został całkowicie zdewastowany, dzięki staraniom pierwszych duchownych oraz miejscowej ludności został odbudowany.

Posługę pasterską w parafii sprawuje:

Proboszcz - ks. Jan SzulimTerytorium parafii:
Łagoszów Wielki, Buczyna, Dobromil, Kłębanowice, Lipin , Nowa Kuźnia, Nowy Dwór, Radwanice, Sieroszowice, Strogoborzyce, Ułanów

Kontakt:
Parafia p.w. św. Michała Archanioła
Łagoszów Wielki 31
59-160 Radwanice
Tel. 76-766-00-04

 

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Kościoły filialne:

•    Buczyna - p.w. św. Bartłomieja, gotyk, bud. XVI w. Kościół św. Bartłomieja, po raz pierwszy wymieniany w źródłach historycznych w 1376 roku. W XVI wieku przeszedł w ręce protestantów. W styczniu 1654 roku przejęli go katolicy. W XVI wieku, otoczono go murem i dobudowano wieżę, zakrystię i chór. Wnętrze reprezentuje styl barokowy pochodzący z XVIII wieku. Na wiele uwagi zasługują piękny ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, drewniana chrzcielnica oraz ambona. Jeden z najstarszych dzwonów kościoła w Buczynie pochodzi z 1494 roku.We wnętrzu kościoła wmurowane są w scianę cztery nagrobne płyty z końca XVI i przełomu XVI i XVII wieku - opiekunów i darczyńców kościoła, z wizerunkami herbów rodów von Loss, von Lest, von Stosch, von Schauritz, von Sack i von Küttlitz.•    Nowa Kuźnia - (kaplica) p.w.  św. MB Częstochowskiej, Kaplicę wybudowano w roku 1946 i poświęcono w 1958 r., kolejno odbudowano w roku 1977.

•    Radwanice - p.w. Niepokalanego Serca NMP, neogotyk, bud. XVI w.Jest to największy kościół na terenie parafii. Dawniej kościół ewangelicki. Murowany, w kształcie prostokąta z wysoką wieżą od strony zachodu. Został zbudowany w stylu neogotyckim w roku 1878 na miejscu starszego drewnianego pochodzącego z 1742 roku. W kościele znajdują się relikwie św. Ojca Pio oraz św. Siostry Faustyny.
 

•    Sieroszowice - p.w. św. Piotra i Pawła, bud. XVI w., gotyk Kościół  - gotycki, jednonawowy, murowany z kamienia polnego i otynkowany. Jego wnętrze jest późnobarokowe i rokokowe z XVIII wieku. Najstarszy element wyposażenia kościoła to chrzcielnica pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku. W kościele znajduje się kilka kamiennych płyt nagrobnych przedstawicieli rodów von Braurs i von Loss, oraz  gotycki dzwon.
Kościół po raz pierwszy w źródłach pisanych wymieniony został w roku 1350. Obecny budynek pochodzi z XVI wieku. W czasach reformacji przeszedł w ręce ewangelików (do 1654 roku), jednakże powrotnie  przejęli go katolicy. W XVI wieku został przebudowany i odrestaurowany w latach 1910 i 1958.


 


Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14