Park zabytkowy w Radwanicach

PARK ZABYTKOWY W RADWANICACH

 

Park w Radwanicach - piękne i romantyczne miejsce zachęcające do korzystania z jego uroku.

Park powstał w I połowie XIX wieku, po zakończeniu budowy pałacu i folwarku dla rodziny Nowacków. Budynek poprzedzony był półkolistym gazonem i podjazdem. Teren obejmował część folwarczną wraz z ogrodem gospodarczym, a także część parkową. Kompozycję parku formowały rozległe polany obsadzone drzewami, wnętrza parkowe akcentowały natomiast pojedyncze drzewa. Wokół parku poprowadzona została gęsta sieć ścieżek, łączących się z obrzeżną drogą spacerową. Dzisiejszy park stanowi tylko fragment, który niegdyś przylegał do radwanickiego pałacu. Na miejscu dawnego pałacu obecnie znajduje się restauracja.

Powierzchnia parku obejmuje 5,4 hektara. W zasadniczej części wypełniają dęby szypułkowe z domieszką buków pospolitych, kasztanowców, brzóz brodawkowatych czy grabów. Dodatkowo wyróżnia się okazały platan klonolistny, sosna czarna czy żywotnik. Występujący bluszcz pospolity pokrył pięknie większość drzew w parku. Upiększają w zależności od pory roku zawilce czy polany kwiatowe.  Na terenie parku występują  dwa stawy, odwiedzane przez kaczki. Mała architektura tj. amfiteatr, stylowe ławki i latarnie nadają charakteru parkowi. Znajduje się również plac zabaw i siłownia plenerowa. Wyjątkowy park ma znaczenie historyczne, dnia 6 maja 1980 roku został wpisany do rejestru zabytków (nr w rej. A/3307/557/L).

Wyjątkowe walory parku umilają czas w nim spędzony. Oderwij się od rzeczywistości i przyjdź z rodziną, na zabawę z dziećmi, z przyjaciółmi czy nawet sam na spacer lub poprawić swoją kondycję fizyczną i skorzystać z siłowni plenerowej.

Zatrzymaj się i odkrywaj Park w Radwanicach na nowo.

ZAPRASZAMY

 

 

 

 Regulamin_korzystania_z_parku_w_Radwanicach.pdf


Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14