Programy zdrowotne

Programy zdrowotne to zespół zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej.

Programy zdrowotne zrealizowane na rzecz mieszkańców Gminy Radwanice

w roku 2015

w roku 2016

w roku 2017

Programy zdrowotne to zespół zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej.

 • W roku 2017 kontynuowany jest nadal program polityki zdrowotnej „Program profilaktycznych szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 60 roku życia oraz osób niepełnosprawnych na lata 2016-2018”. Populację docelową projektu programu stanowią mieszkańcy gminy powyżej 60 roku życia ok. 1037 osób (441 mężczyzn i 504 kobiet), w tym osoby niepełnosprawne (ok.92) niezależnie od wieku. Planowane jest przeprowadzenie ok. 208 szczepień.
  Termin rozpoczęcia szczepień to 11.09.2017 r. do 30.12.2017 r. Celem głównym programu było zmniejszenie zachorowalności na grypę wśród mieszkańców Gminy Radwanice w wieku powyżej 60 lat i osób niepełnosprawnych - zmniejszenie transmisji wirusa w środowisku, zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie zasadności i aktywnego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji zdrowotnych. Szczepienia wykonywane są w punkcie szczepień  w Ośrodku Zdrowia w Radwanicach. Świadczone usługi wynikające z programu, nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia obejmowały świadczenia zdrowotne polegające na wstępnym badaniu lekarskim kwalifikującym do szczepienia i szczepieniu mieszkańców Gminy Radwanice zgodnie z założeniami programu zdrowotnego.
 • Program profilaktyczny raka piersi dla kobiet w wieku 50-69 lat w pracowni mobilnej (mammobusie). W ramach akcji profilaktycznych w naszej Gminie są przeprowadzane bezpłatne badania profilaktyczne  finansowane przez NFZ mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat.

w roku 2018

 • W roku 2018 realizowany jest program polityki zdrowotnej skierowany do uczniów naszej Gminy w wieku od 10 do 15 lat pn. „Wczesne wykrywanie nadwagi i otyłości wśród dzieci szkolnych w wieku od 10 do 15 lat jako element profilaktyki chorób układu krążenia na terenie Gminy Radwanice”
  Celem głównym programu jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz edukacja zdrowotna jako elementy profilaktyki chorób układu krążenia wśród dzieci w wieku 10-15 lat zamieszkałych w Gminie Radwanice.
  Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania           i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia. Dla realizacji tych zadań, niezbędne jest podjęcie przez szkoły wszystkich typów działań, w zakresie wspierania kształcenia nawyków zdrowego żywienia uczniów w tym poprzez oferowane posiłki w stołówce szkolnej, przy równoczesnym wyeliminowaniu produktów i napojów o dużej zawartości cukru, soli i tłuszczów. Program pozwoli na zwiększenie skuteczności zapobiegania nadwadze i otyłości oraz ich powikłaniom, w tym również chorobom układu sercowo-naczyniowego wśród dzieci w Gminie Radwanice, poprzez działania obejmujące edukację żywieniową, aktywność ruchową, korektę nawyków żywieniowych i zmianę sposobu żywienia. Potrzeba wdrożenia wymienionych działań znajduje potwierdzenie w Strategii Rozwoju Gminy Radwanice na lata 2015-2023.
 • W roku 2018 realizowany będzie nadal program polityki zdrowotnej „Program profilaktycznych szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 60 roku życia oraz osób niepełnosprawnych na lata 2016-2018”.
 • Program profilaktyczny raka piersi dla kobiet w wieku 50-69 lat w pracowni mobilnej (mammobusie)
  W ramach akcji profilaktycznych  w naszej Gminie będą przeprowadzane  bezpłatne badania profilaktyczne  finansowane przez NFZ mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat.

Deprecated: Non-static method modSlideLikebox::getLikebox() should not be called statically in /home/www/radwanice.pl/strona/modules/mod_facebook_slide_likebox/mod_facebook_slide_likebox.php on line 14