05-08-2024 08:18

Zaległości w Podatku od Osób Fizycznych

Zaległość podatkowa – sytuacja, w której należny podatek nie został zapłacony w wyznaczonym terminie. Przyczyna uchybienia terminu pozostaje przy tym bez znaczenia. Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 poz. 2383) zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie, niezapłacona zaliczka lub rata podatku.

Zaległość podatkowa – sytuacja, w której należny podatek nie został zapłacony w wyznaczonym terminie. Przyczyna uchybienia terminu pozostaje przy tym bez znaczenia. Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 poz. 2383) zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie, niezapłacona zaliczka lub rata podatku.
O obowiązku płacenia podatków stanowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. „Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków określonych w ustawie”.

Zgodnie z art.54 ust.1 pkt. 1 Ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym dochodami gminy są podatki, opłaty i inne wpływy określone w odrębnych ustawach jako dochody gminy. Szczególnie ważną pozycję w budżecie gminy stanowią wpływy z podatków i opłat lokalnych takich jak:
1) podatek od nieruchomości
2) podatek rolny
3) podatek leśny
4) podatek od środków transportowych
5) opłata eksploatacyjna
6) opłata skarbowa
7) opłata od posiadania psa

Podatnikami podatków i opłat lokalnych są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej. Wysokość stawek podatków i opłat lokalnych obowiązujących na dany rok podatkowy jest uchwalana przez Radę Gminy w oparciu o opublikowane Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych.

Na dzień 31 lipca 2024 roku zaległości z tytułu nie uiszczenia należnych podatków i opłat lokalnych przez zobowiązanych podatników wobec Gminy Radwanice kształtują się następująco:

 

Wyżej przedstawiona tabela świadczy o dużym stopniu niewykonywania obowiązku płacenia należnych świadczeń publicznych w postaci podatków i opłat lokalnych. Brak wpływu do budżetu gminy powyższych zobowiązań podatkowych jest przeszkodą w wykonywaniu przez jednostkę nałożonych na nią obowiązków publicznych czy też terminową realizację rozpoczętych zadań inwestycyjnych. Dlatego zwraca się szczególną uwagę wszystkim zobowiązanym o terminowym obowiązku regulowanie należnych Gminie danin publicznych.