22-11-2024 12:15

DZIEJE SIĘ ! ZSP W RADWANICACH !

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami i fotorelacją.

Konkurs na Najpiękniejszą Dynię”

W dniach 21.10-25.10. w Szkole Podstawowej w Radwanicach  odbył się „Konkurs na Najpiękniejszą Dynię”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodszych jak i starszych uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować i ozdobić dynie w dowolny sposób, co pozwoliło na pokazanie ich kreatywności i talentu. Prace były niezwykle różnorodne – od klasycznych, pomarańczowych dyni po te ozdobione w nietypowy sposób, z użyciem kolorowych materiałów i światełek. 

Po zaprezentowaniu wszystkich prac uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję oddać swoje głosy na najpiękniejsze ich zdaniem dynie. 

Ostatecznie, po zliczeniu głosów, ogłoszono zwycięzców. 

W klasach 1-3

I m. – Jakub Kurek klasa 3B

II m. - Aleksandra Wilusz klasa 2B

III m. – Pola Darnikowska klasa 3B oraz 

  Alicja Kurek klasa 1B

Wyróżnienia

Nikodem Ostrowski klasa 3B

Szymon Olejarz klasa 2A

Maria Podgórska klasa 2B

Marcel Bielawski klasa 1B

 

W klasa 4-8

I m. – Iga Skrok klasa 4B

II m. – Lena Widawska klasa 7A

III m. – Antoni Szymczyk klasa 4A

 

Wyróżnienia

Oskar Miklarz klasa 8B

Jakub Andrzejewski klasa 6B

Zofia Aderek klasa 5B

 

BohaterON w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Zespół Szkolno- Przedszkolny kolejny raz wziął udział w programie BohaterON- włącz historię. Tegoroczna edycja była wyjątkowa. Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego zespół kampanii BohaterON połączył siły z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Akcja została objęta patronatem honorowym Rzeczniczki Praw Dziecka.

Realizując tę wyjątkową inicjatywę, chcieliśmy przybliżyć naszym uczniom historie niezwykłych osób, często zapomnianych bohaterów Powstania Warszawskiego. Dzięki przeprowadzonym zajęciom uczniowie mieli okazję poznać losy swoich przodków, rozwijać empatię, a także lepiej zrozumieć złożoność historii. Chcieliśmy także zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych ludzi, normalizować rozmowy o emocjach i sięganie po pomoc. Projektowi towarzyszyła kampania  #TeżByliśmy powstała z myślą o łączeniu pokoleń i wskazywaniu podobieństw między młodymi ludźmi sprzed 80 lat i tymi, którzy dziś mierzą się z wyzwaniami codzienności. W ramach kampanii powstańcy opowiadali współczesnym młodym, przed jakimi wyzwaniami stawali i jakich dokonywali wyborów. Mówili także o tym, czym przejmowali się za młodu, i o tym, że z perspektywy czasu te zmartwienia – dotyczące np. wyglądu czy wyników w nauce – wydają im się zupełnie nieuzasadnione.

Zajęcia realizujące projekt były doskonałą okazja do uczczenia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale też i do zastanowienia się nad tym, co czuli młodzi w czasie wojny, jakie wybierali wartości, czego potrzebowali. I co bardzo istotne dla  nas wszystkich– do zastanowienia się nad tym, co czują współczesne dzieci, co jest dla nich ważne i do czego dążą.

 

 

 

27 września w Szkole Podstawoej w Radwanicach odbył się wydarzenia sportowe zorganizowane  w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.
 

Uczniowie mieli okazję rywalizować w wielu konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych, a na najlepszych czekała nagroda: złota karta upoważniająca do jednorazowego zwolnienia z odpowiedzi ustnej lub pisemnej. 

Poza rywalizacją sportową impreza odbywała się w iście piknikowym stylu. Koce, leżaki, dmuchane place zabaw. Dużo dobrej zabawy i pozytywnej energii.

Wisienką na torcie był turniej piłki siatkowej gdzie reprezentacja Rady Rodziców rywalizowała z drużynami chłopców i dziewcząt z klas 8. W tym roku to rodzice byli górą. Liczymy na rewanż w przyszłym roku!

 

 

 

 

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy w Szkole Podstawowej w Radwanicach
 

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji VI edycji ogólnopolskiego projektu „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”, realizowanego w dniach 21-25 października. Jest to projekt edukacyjny skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz placówek edukacyjnych. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: Sukces jest jak wspinanie się po drabinie!

Cele Tygodnia Uczniowskiej SuperMocy to:

  • Uświadomienie uczniom ich mocnych stron
  • Budowanie poczucia własnej wartości
  • Wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku
  • Integracja zespołu/grupy/klasy

Tydzień rozpoczęliśmy od Drabiny Sukcesu, która towarzyszyć uczniom klas młodszych będzie przez cały rok szkolny, oraz Słoika Dobrej Energii. Uczniowie przez cały tydzień wkładali do swoich słoików karteczki z miłymi słowami i pochwałami, które otrzymywali od kolegów.

Podczas kolejnych dni uczniowie rozpoznawali swoje supermoce. Słuchali bajki terapeutycznej "Supermoc Małego Jeża", po której odbyła się dyskusja na temat zawartych w niej wartości i supermocy. Dzięki temu dzieci mogły lepiej zrozumieć i docenić swoje talenty.

Jednym z najważniejszych dni był Dzień Talentów, promujący kreatywność i wyrażanie siebie. Uczniowie przebrani w stroje superbohaterów prezentowali swoje talenty przed klasą. Dodatkową atrakcją była sesja zdjęciowa w fotobudce.

Tydzień zakończyliśmy akcją "Mam SuperMoc". Uczniowie zabrali do domu swoje Słoiki Supermocy pełne miłych słów i pochwał, a każda klasa otrzymała Dyplom Superbohatera, który podkreślił ich wyjątkowe osiągnięcia i supermoce.

Razem odkryliśmy, że każdy z nas ma supermoce, które warto pielęgnować i rozwijać!

   

Sprzątanie Świata

Akcja „Sprzątanie Świata” to coroczna inicjatywa, która ma na celu mobilizację ludzi do sprzątania i ochrony środowiska. Organizowana jest w wielu krajach, a jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy związane z chorobami i degradacją środowiska.

W tegorocznej 31 edycji tejże akcji  wzięły udział klasy 4b I 5b. Uczniowie otrzymali gumowe rękawiczki i worki na śmieci a następnie wyruszyli pod opieką nauczycieli aby sprzątać park w Radwanicach. Celem przedsięwzięcia było budowanie świadomość ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Zebrane śmieci zostały oczywiście wrzucone do odpowiednich pojemników . Pamiętajmy jednak, aby dbać o środowisko każdego dnia, nie tylko w czasie akcji. Dziękujemy Urzędowi Gminy w Radwanicach za dostarczenie szkole rękawiczek i worków, dzięki którym nasze sprzątanie przebiegło bezpiecznie i sprawnie.

Konkurs ekologiczny z okazji „Sprzątania Świata”

W dniu 26 września odbyły się w naszej szkole działania związane z coroczną akcją „Sprzątanie Świata”. Został także zorganizowany konkurs ekologiczny. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu plakatu z hasłem przewodnim propagującym „Sprzątanie Świata”. Na początku października jury wyłoniło zwycięzców.

  • I miejsce Karolina Kejna z klasy 4a
  • II miejsce Viktoria Herman z klasy 5b
  • III miejsce Nina Olewnik z klasy 4b
  • Wyróżnienia otrzymali:
  • Oliwia Konieczna z klasy 5b,
  • Jakub Kwiatkowski z klasy 5a
  • Gabriela Hofmańska z klasy 4b.

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 

 

  

„PŁOMYK PAMIĘCI - PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

 

      W dniu 28 października 2024 roku harcerze oraz wolontariusze pod opieką 

pań:  Anny Trochanowskiej i  Aliny Kuczer oraz pana K. Laskowskiego udali się  na cmentarz komunalny w Łagoszowie Wielkim. Celem było upamiętnienie zmarłych oraz zadbanie                         o zapomniane groby.

Po drodze młodzież odwiedziła Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, którego pracownicy przekazali im wiązanki nagrobne wykonane w ramach konkursu ogłaszanego przez tę instytucję już od kilku lat.

To coroczne wydarzenie pozwala uczniom pogłębić poczucie wspólnoty i odpowiedzialności społecznej oraz oddać hołd poprzednim pokoleniom.  Uczestnicy spędzili czas na porządkowaniu terenu, zapalaniu zniczy i refleksji nad znaczeniem pamięci o przodkach.

Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Radwanicach.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie  naszej szkoły w dniu 30 września wzięli aktywny udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego czytania i obcowania z książką. Chętnie i z uwagą słuchali tekstów  czytanych przez rodziców i nauczycieli. Opowiadania i legendy, przygotowane przez panie bibliotekarki, były poświęcone szczęściu, które daje nam obecność drugiego człowieka. Ukazywały, jak ważne jest w naszym życiu  wsparcie innych  i dobre słowo, a także uśmiech i zrozumienie.

      To właśnie książki pozwalają przeżywać wspaniałe przygody, wyzwalają emocje, a głośne czytanie jest dobrą okazją do wspólnego spędzenia czasu i budowania więzi. Zachwycone dzieci brawami  podziękowały  za poświęcony im czas i czarowanie głosem.  

To święto przypomina nam, że czytanie na głos dziecku rozwija wyobraźnię, uczy myślenia i  przekazuje  wartości moralne. Pomaga też wzbogacać słownictwo i  rozbudza w dziecku ciekawość. Głośne czytanie ma duży wpływ na kształtowanie nawyku czytania, uważnego słuchania i bez wątpienia wpływa na wszystkich relaksująco!

 

 

Konkurs zDolny Ślązak

      W naszej szkole jest wielu zdolnych uczniów. Biorą udział w wielu konkursach. Jednak największym wyzwaniem są konkursy przedmiotowe. Od wielu lat nasi uczniowie próbują swoich sił w konkursach przedmiotowych pod nazwą zDolny Ślązak, których organizatorem  jest Dolnośląski Kurator Oświaty.

      Konkursy przedmiotowe zDolny Ślązak realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień i obejmują następujące przedmioty szkolne: język polski, matematykę, historię, biologię, geografię, chemię, fizykę, język angielski oraz język niemiecki.

      W Szkole Podstawowej im. M. Falskiego w Radwanicach  do etapu szkolnego  zDolnego Ślązaka przystąpiło 17 uczniów. Niektórzy uczniowie sprawdzali swoje wiadomości i umiejętności z jednego przedmiotu, niektórzy z dwóch, a jedna osoba nawet z trzech.

     Uczennica klasy 8 b Adrianna Mazur zakwalifikowała się do etapu powiatowego z  języka angielskiego.

      Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i chęć sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności.  Adrannie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Projekt poświęcony bohaterom Powstania Warszawskiego

         Szkoła Podstawowa w Radwanicach uczestniczyła w projekcie realizowanym przez  Federację Patriotyczną oraz Aktywistów Społecznej Integracji  „Bez Balastu”. W ramach projektu uczniowie klas 6-8 obejrzeli film „Kamienie na szaniec”, który był inspiracją do udziału w konkursie literackim "Miasto'44. Wzorce bohaterów Warszawy zapisane w historii". Konkurs obejmował dwie kategorie: wiersz i prozę.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria: wiersz

 I miejsce: Kryspin Błaszak

 II miejsce: Bartosz Pulkowski

 III miejsce: Lena Widawska

 Wyróżnienia: Zofia Klub i Natalia Krawiec

Kategoria: proza

I miejsce: Maja Chodorowska

II i III miejsce: nie przyznano

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom.