Kłębanowice to piąta największa wieś pod względem mieszkańców w gminie. Na dzień 06.12.2023 r. zamieszkuje ją 247 osób. Obręb geodezyjny (nr obrębu 05) zajmuje obszar 517,29 ha.

Historia

Pierwsze wzmianki o istnieniu miejscowości datowane są na rok 1260, w tym okresie zaczęło się osadnictwo. Nazwa Kłębanowice istnieje od roku 1945 (poprzednio wieś nazywała się: Klemnitz - 1937 i Roggendorf N.S. - 1937-1945). Najstarsze budynki w miejscowości pochodzą z XIX i początku XX w. W miejscowości tej znajduje się neogotycki pałac zbudowany dla rodziny von Sydów około 1850 roku. Pałac stoi do dnia dzisiejszego i pełni funkcję mieszkalną. Należące do niego zabudowania gospodarcze w latach powojennych zostały rozebrane. Ciekawym obiektem, na jaki należy zwrócić uwagę jest most na rzece Kłębanówka zbudowany w roku 1823. Na uwagę zasługuje również park pałacowy z końca XIX w. W roku 1977 mieszkańcy wsi zawiązali Spółdzielnię Produkcyjną zrzeszającą czternastu członków (wówczas była to trzecia spółdzielnia w okolicy zaraz po Buczynie i Przesiecznej).

Legenda – „O dwóch kamieniach pokutnych koło Kłębanowic”.

Po lewej stronie szosy z Kłębanowic do Buczyny stoją w polu dwa kamienie. Jeden w kształcie słupa ma wysokość człowieka. Wyryte są na nim łopata i rok 1742. Drugi, takiej samej wysokości, wystaje tylko stopę ponad powierzchnię ziemi. Dawna wieść głosi, że w tym miejscu pokłócili się o pastwisko dwaj pasterze – jeden od owiec, drugi od bydła. Wywiązała się walka, w której zranili się tak ciężko, że obydwaj ponieśli śmierć. Miejscowi ludzie wystawili dla pamięci i przestrogi owe dwa kamienie. Wierzy się, że za sprawą wyższej siły z biegiem czasu kamień pasterza bydła zapadał się coraz bardziej w ziemię, wskazując na winnego zajścia. Zaś kamień owczarza do dziś zachowuje się w całej swej wysokości świadcząc o jego niewinności.


Sołtys

Kostek Katarzyna

tel. 728374329

Skład rady sołeckiej

Pietruszewska Kamila

Pastyrczyk Wioletta

Szkudło Dominika

Kostek Ryszard

Przywara Arkadiusz

Dąbrowski Mieczysław