04-06-2025 08:32

Dochody z farm fotowoltaicznych w 2025 roku

W Polsce rośnie zainteresowanie mniejszymi i większymi ekoelektrowniami słonecznymi, które od kilku lat powstają w praktycznie każdym województwie. W naszej gminie również są zrealizowane inwestycje w tym zakresie.
Farma fotowoltaiczna to nic innego jak wielkopowierzchniowa instalacja łącząca setki lub tysiące modułów PV, najczęściej o mocach z zakresu od od 0,5 MWp do 5 MWp. Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp, a m.in. takie inwestycje są zrealizowane w naszej gminie, jest w stanie wyprodukować od 1000 do 1150 MWh energii rocznie, w zależności od jej lokalizacji oraz wykorzystanej technologii. 

Farmy fotowoltaiczne to nic innego jak nowoczesne, ekologiczne elektrownie produkujące prąd poprzez konwersję energii słonecznej. Skuteczność produkcji energii oraz opłacalność inwestycji na danym terenie warunkują różne czynniki. Budowa farmy fotowoltaicznej powinna być zrealizowana na terenie, który zapewnia dobry dostęp do promieni słonecznych. W okolicy nie powinny znajdować się wysokie budynki czy drzewa, mogące rzucać cień na panele i zakłócać produkcję energii elektrycznej. Teren powinien być w miarę płaski i zorientowany na stronę południową. 

Budowę farmy fotowoltaicznej należy realizować na działce o odpowiedniej powierzchni - ok. 2 ha. Wynika to z faktu, że aby panele fotowoltaiczne mogły pracować bez przeszkód muszą być zamontowane w odpowiednich odległościach od siebie. Realizacja inwestycji składa się z wielu etapów, na które składa się m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę, uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz decyzji o warunkach zabudowy, uzyskania warunków przyłączenia od Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Sam projekt budowlany musi być zgodny z wcześniej uzyskanymi warunkami zabudowy, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz warunkami przyłączeniowymi. Przed rozpoczęciem budowy należy jeszcze sporządzić projekt wykonawczy, a to dopiero początek prac. Przed inwestorem jeszcze cała budowa farmy oraz proces formalnie kończący tę budowę.
Podmioty gospodarcze, które zrealizowały inwestycje na terenie naszej gminy zobowiązane są, jako osoby prawne, do składania corocznie deklaracji w podatku od nieruchomości.

Na terenie naszej gminy na ten moment funkcjonuje pięć farm PV różnej wielkości zlokalizowanych w Kłębanowicach, Buczynie oraz w Radwanicach. 

W bieżącym roku planowane dochody m. in. w podatku od nieruchomości od producentów energii elektrycznej wyniosą około 
285 tys. zł.